Barkod, hizmet sektöründe bir işin, işlemin ve ürünün belirleyen elektronik bir kodlama türüdür. Fiziki olarak dikey inceli kalınlı çizgiler çizgiler ve bu çizgilerin alt kısmında yer alan rakamlardan ibaret bir şekle sahiptir. Barkodlama sistemiyle kurum ve kuruluşlar çok daha güvenilir işlem yapabilmektedirler. Bu zaviyeden kullanımları oldukça elzemdir.

Barkodlama için barkod okuyucu, barkod etiketi ve barkod yazıcılar kullanılır. Bunların her birinin görevi farklıdır. Bu yazımızda barkod etiketleri konusuna açıklık getireceğiz. Bunlar, barkodları yapışkanlı etiketler üzerinde daha görünür kılarlar. Cinsine göre beyaz ve gri renklidirler. 6×3 ya da 3×3 gibi farklı ölçülere sahiptirler. Bu etiketler sahip oldukları dokularına, yapı ve malzemelerine göre 3 türlüdür.

Kâğıt bazlı etiketler: Yırtılabilir beyaz renkte yapışkanlı etiketlerdir. Termal etiket diye de isimlendirilir. Fiyatları diğerlerine göre makuldür. Bu yönlerinden de kurumlarda en çok kullanılan barkod etiketi türüdür. Kısa ömürlüdür. Yıllar içinde etiketin kâğıdı gerek nemden gerekse beklemekten ötürü yıpranır. Üzerinde yazılı barkod da silinir. Bu yüzden aslında arşivlemelerde güvenilir değildir. Kurumların konuyla ilgili ihtiyaçlarını tatmin etmez. Uygun fiyatlı olduğundan tercih edilir.

Plastik bazlı etiketler: Plastik ve esneyebilir özelliklidir. Gümüş renkli olup yapışkanı çok sağlamdır. Yapıştırıldığı yerden çıkmaz. Silver mat etiket, demirbaş etiketi olarak da isimlendirilir. Pahalıdır. Uzun ömürlüdür. Yıllar içinde yıpranmaz. Kurumlardaki evrak arşivlemelerinde bu cins etikete çok ihtiyaç vardır. Fakat maliyetinin yüksek olması kurumları kâğıt etikete yönlendirmektedir. Hal böyle olunca da kurumlar ürün, demirbaş ya da evrak kayıt işlerinde büyük bir tezat içerisindedir.

Kumaş bazlı etiketler: Kumaş bazlı bir etiket türüdür. Yıkama talimatı amacıyla kullanılır. Diğer barkod etiketi türlerine göre daha kısıtlı alanda kullanım sektörü vardır. Özel amaçlı olup spesifik yerler ve amaçlar için kullanıldığından fiyatı itibariyle makul fiyatlı değildir.