Bir hastaneye gittiğinizde, bir markete gittiğinizde, bir elektronik mağazasına gittiğinizde sıklıkla gördüğünüz etiketler üretimden tüketime her alanda kullanılmaktadır. Barkod etiketi kendiliğinden üzerinde yapışkanı olan ve bu özelliği sayesinde hemen hemen her ürünün üzerine yapıştırılabilen ve üzerinde yapıştırılmış olduğu ürünün stok kodundan üreticisi olan firmaya kadar pek çok bilgiye rastlamak mümkün olmaktadır. Hayatın büyük bir bölümünde kullanılmakta olan etiketler, satıcıya ve alıcıya büyük kolaylık sağladıklarından son derece önemli bir yere sahiptirler. Hatta özellikte günümüzde ihtiyaç duyulan en önemli nesneler arasında yerini alırlar.

Konuyu daha iyi anlaşılır olması bakımından anlatmak için bir örnek olarak; marketlerde duvarlarda asılı durumda olan barkod okuyucuları ve bu okuyucularda ürün hakkında bilgi verici nitelikte ifadelere ulaşmak için barkod etiketinin önemi çok büyüktür. Çünkü ürünün birim fiyatından üretici firmasına kadar değişiklik gösteren önemli bilgilerin edinilmesi için barkod etiketlere ihtiyaç duyulur. Üzerinde barkod etiket bulunan bir ürünü, barkod okuyucuya doğru tuttuğunuzda ekranda ürün hakkındaki bilgileri kolayca görebilirsiniz. Bu özelliği barkod etiketin sağladığı kolaylıklardan sadece biridir.

Kendiliğinden yapışkanlı olan barkod etiketleri iki kategoride değerlendirilmektedirler. Bunlar kâğıt bazlı barkod etiketler ve plastik bazlı barkod etiketler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Üretiminde kağıt kullanılmış olan barkod etiketler plastik etiketlerle kıyaslandıkları takdirde daha kısa ömürlüdürler ancak çok daha geniş kullanım alanları bulunmaktadır. Ayrıca plastik etiketlere göre de oldukça düşük maliyetli olmaktadırlar. Isı, ışık, su ve nem gibi dış etkenlere karşı her iki barkod etiket türünde de bir olumsuz etkilenme söz konusudur. Ancak bu durum plastik bazlı etiketlerde daha azdır.

Termal Etiketler ve Termal Olmayan Etiketler Hangi Baskı Yöntemleri Uygulanır?

Üzerinde kendiliğinden termal özellik bulunan etiketler termal etiketler olarak sınıflandırılırlar. Termal olmayan özelliktekilerde termal olmayan barkod etiketler olarak ifade edilirler. Termal etiketler üzerine baskı alım işlemlerinde direkt termal baskı yöntemi uygulanır. Bu yöntemde herhangi bir sarf malzeme yani ribon olarak tabir edilen barkod etiket mürekkebine gereksinim olmaz. Ancak termal olmayan diğer etiketlerin tamamında termal transfer yöntemi ile baskı uygulanır ve bu uygulamalarda ribon sarf malzemesine gereksinim söz konusu olmaktadır.

Bu nedenle termal olmayan barkod etiketler üzerine baskı alımı termal etiketlere göre biraz daha yüksek maliyetli olmaktadır. Termal etiketler ısıya maruz bırakıldıklarında kararak tepkime gösterirler. Direkt termal baskı uygulamalarında da etiketin bu özelliğinden yararlanılarak baskı işlemi gerçekleştirilir.

Pan Etiket Firmasının Üretimini Gerçekleştirdiği Etiket Çeşitleri

40’tan fazla çeşitte barkod etiket üretimi gerçekleştiren Pan Etiket firmasının imal ettiği etiket çeşitlerinden bazıları şunlardır;

Kâğıttan üretilen etiketler ve çeşitleri arasında Kırılgan, Karton, Suda Eriyen, Fastyre, Sandviç, Kuşe, Lazer, Vellum, Dipfriz Termal, Eko Termal, Lamine Termal, Floresan etiket çeşitlerinden söz etmek mümkün.

Plastikten üretilen etiketler ve çeşitleri arasında Şeffaf, Opak PP, Silvermat, Data PE, Opak PE, Void, etiket çeşitleri ve daha fazlası bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi ve hizmet alımı için http://www.panetiket.com adresini ziyaret edebilirsiniz.