Alışveriş yaptığımız çoğu yerde, kullanılan etiketlerin günlük hayatımıza fazlasıyla yararları bulunmaktadır. Genel Barkod Etiketlerin Kullanım Alanları Ve Özellikleri olarak bakıldığın da, ürünlerin alım ve satış işlemini bilgisayar programları sayesin de, denetim halinde tutabildiğimiz ürünlerin kaybolma riskleri de ortadan kalkar. Hem çalışanlar için, hem de işletmeler için avantajlı olan barkod etiket kullanım oranları sürekli artmakta. Barkod etiketler çok çeşitli alanlarda ve ürünlerde kullanıldığı için çeşitleri de bulunmaktadır. Değişik özelliklerde, olan ürünlerde de işletmenin zarara uğramaması için çeşitli şekiller de üretilen barkod etiketlerin temel özellikler değişmektedir.

Termal barkod etiketler:

Termal barkod etiketi, işletmelerin sıklıkla tercih etmelerinin sebeplerinden biri; üretimi esnasın da ribon kullanılmasına ihtiyaç duymaması ve termal maddenin sıvılaştırılması ile basılmasıdır. Genel olarak özellikleri; plastik bazlıdırlar ve yırtılma gibi dezavantajları yoktur. Dış faktörlere maruz kaldığın da, hassaslaşan termal etiketleri direk güneş ışığı alan yerler de, kullanılması tavsiye edilmez.

Yine içeriği sulu olan ürünler de kullanmazsanız, işletmeye bir atar kaybı oluşturmazlar. Kullanım süresi 5-6 ay olan Barkod Etiketlerin Kullanım Alanları Ve Özellikleri termal barkod etiketleri dış faktörlerden korursanız bu süre artacaktır. Genel olarak kuru bakliyatgilleri, oto galeriler, kırtasiyeler ve kıyafet mağazaların da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanım süresi dolmaya başlayan termal barkod etiketler, içerisin de bulunan termal madde yüzünden bir süre sonra rengi siyahlaşmaya başlayacak ve kullanılamaz hale gelecektir.

Kağıt bazlı barkod etiketler:

Diğer etiket türlerine göre, kullanım süresi daha uzun olan kağıt bazlı barkod etiketler üretimi esnasın da, ribon kullanıldığı için bu kadar dayanıklı olarak karşımıza çıkar. Dış faktörlere karşı hassas değillerdir, sulu ürünlerde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ortalama kullanım süresi cinsine göre 1 yıldan 6 yıla kadar dayanabilir. İşletmeniz de hemen satılmayan ürünlerin üzerin de kullanırsanız, zarar kaybına asla uğramazsınız. Kağıt bazlı barkod etiketler, kağıttan üretildiği için asla doğaya zarar vermezler.

Kağıt bazlı barkod etiketlerin üzerin de, pürüz olmaması sebebiyle kasa da barkod okunurken sorun çıkarmayacağı için, müşteriyi bekletme durumu olmadan hızlı bir şekil de, ürünleri satabilirsiniz. Kullanım süresi dolduğunda, termal barkod etiketler gibi renkleri değişmeyeceği için işletmeler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.