Barkod yazıcılar barkod basmak için kullanılan çeşitli özelliklere sahip cihazdır. Normal yazıcılarda baskı alınamayan özel etiketlere bile kolay bir şekilde baskı yapabilme özelliği ile bilinirler. Barkod yazdırma barkod yazıcıda, diğer yazıcılara göre daha kolay ve ücretsiz olmaktadır. Barkod yazıcılar yakarak çalışma prensibine sahip olduklarından, baskı anında yaşanan dağılmaları en aza indirmektedir. Bu sayede daha yüksek kalitede baskı yapabilir.

citizen-clp-521zCitizen CLP 521Z barkod yazıcı dayanıklı yapıdadır. Fiyat performansı yüksekliği gibi özellikleri ile firmaların bir numaralı tercihleri arasında yer almaktadır. CLP 521Z barkod yazıcı şerit kullanmadan yazdırma özelliği sayesinde kullanıcı dostu özellikleri ile bilinir. Saniyede 102 mm baskı hızı ve 203 dpi çözünürlüğe sahip olan barkod yazıcı bu özellikleri ile de kullanıcıları tarafından takdir edilen ürün olarak adını yazdırmayı başarmıştır. Citizen  barkod yazıcının baskı genişliği en fazla 104 mm olup, baskı uzunluğu en fazla 812 mm’ye kadar kolaylıkla baskı yapabilmektedir. Diğer barkod yazıcılar gibi barkod yazıcıda 2D kodları okuyamamaktadır. Barkod yazıcının hafızası 512 KB olmaktadır.  CLP 521Z barkod yazıcı 231 mm, 289 mm ve 186 mm boyutlara sahiptir. Ayrıca etiket ve ribon takılı olmadan ağırlığı 3,6 kg.dır. Barkod yazıcı paralel, seri ve USB portlarıından oluşmakta olup, kullanıcıları tarafından network bağlantı arayüzleri de eklenebilmektedir. Ayrıca barkod yazıcıya kullanıcıları tarafından istenildiği zaman kesici ünitesi, etiket sıyırma ünitesi ve Lan desteği eklenebilir. Matal Hi-Lift mekanizmaya sahip olan özelliği ile kolay baskı malzeme ve şerit yüklemesi daha az hata ile sonuçlanarak boşa zaman kaybetmemiş oluruz. Masaüstü yazıcı olarak tasarlanmış olmasına rağmen  barkod yazıcı genellikle yüksek performansa sahip makinelerde bulunan bütün özelliklere sahiptir. Maliyetin çok önemli olduğu şu günlerdeCLP 521Z barkod yazıcı doğru üretim becerilerini kullanarak yüksek performanslı makinelere göre daha uygun olmaktadır.

Citizen CLP 521Z barkod yazıcı medikal hizmetler, lojistik, depolama, perakende ürün etiketleme işlemleri ve ilaç sektörü gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanıcıları tarafından fazla tercih sebebi olmaktadır.