Etiketlerin hepsi barkod etiket adı altında toplanır. Genel olarak çok fazla çeşitleri olan barkod etiketler neredeyse günlük hayatımızın, her aşamasın da aktif olarak kullanılır. Şirket sahiplerinin ürün kontrolünü rahatlıkla yapabilmesi için tercih ettikleri barkod etiketi pek çok açıdan avantajlı bir şekil de, kullanırız. Mal sayımı sırasın da, ürünlerin kaydını tutmak ve olası bir ürün kaybolma sırasın da, hangi ürünün ve kaç adet ürün kaybolduğunu bulmamıza yardımcı olurken, ürünlerin satışı sırasın da fiyat bilgisini kolayca öğrenip, o rakamları ezberlememize gerek kalmaz.

Termal barkod etiketler, işletmeler tarafından neden sıklıkla tercih edilir:

Termal barkod etiketleri işletme sahiplerinin sıklıkla tercih etme sebeplerinden biri; üretimi sırasın da ribon, mekanizmasını kullanımına gerek duymadığından fiyatlarının diğer, Barkod Etiket çeşitlerine göre çok daha düşük miktarlar da olmasıdır. Üretim sırasın da, ribon yerine termal maddenin yazıcı makinesinin baş kısmı tarafından sıcaklık yayılarak, eritilmesi sonucun da üretimi tamamlanır. Ham maddesi plastik olduğu için, yırtılma gibi sorunlar ortaya çıkarmaz. Sıklıkla tercih edilmesinin diğer sebebi ise, plastik bazlı olmasına rağmen geri dönüşümü kolayca yapılabildiği için, doğaya kesinlikle zarar vermez.

Termal barkod etiket, çeşitleri ve özellikleri:

Eco termal barkod etiket, fiyatı açısından en hesaplı olarak karşımıza çıkan barkod etiket çeşididir. Kullanım süresi, doğru şartlar da 6 ayı geçebilir. Dış faktörlere karşı hassa olan bu barkod etiket çeşidini, sıcaklık, ısı, nem gibi faktörlerden uzak tuttuğunuz zaman, işletmeye bir zarar kaybı yaşatmayacaktır. İşletmeniz de alım hızı yüksek olan gıdaların veya ürünlerin üzerine yapıştırılırsa, hızla tüketileceği için son kullanım tarihi dolduktan sonra, tekrar etiket değiştirme işlemi yapmanıza gerek kalmaz.

Lamine termal barkod etiketler, termal etiketlerin diğer bir cinsidir. Diğer termal etiketlere göre daha dayanıklı olarak üretilen lamine termal etiket, üzerinde bulunan şeffaf tabakası sayesin de, doğru kullanımlar da 9 ay gibi bir süre hizmetine devam eder. Dış faktörlere karşındaki dayanıklı olmasına rağmen, çok sıcak be nemli ortamlar da kullanılması tavsiye edilmemektedir. Yine hesaplı bir şekil de karşımıza çıkan, lamine termal barkod etiketler kullanım süresi dolduğunda şeffaf plakasını düşürür ve renk değiştirmeye başlar.