Etiketler günlük hayatımız da sıklıkla kullandığımız ürünlerin başın da gelir Otomobil galerileri, Alışveriş Merkezleri, Hastahaneler gibi çeşitli kuruluşlar işlemlerini tamamlamak için etkilerler kullanır. Etiket kullanım alanları bu kadar fazla olduğu için etiketler de, farklı çeşitler de üretilir.

Kağıt Bazlı Etiket Ve Termal Etiket Farkları Termal etiket kullanım alanların ve çeşitleri:

Termal etiketlerin kullanım sahası çok geniş olarak karşımıza çıkar, özellikle marketler de kullanıldığını söyleyebiliriz. Termal etiket çeşitlerinden olan eco termal etiket, kullanımı sırasın da ribona ihtiyaç duymaması sebebiyle maliyeti ucuza gelen etiketlerdendir. Eko termal etiketler ekonomik olması sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Üretimi aşamasında makine de termal maddenin sıcaklık sayesin de, sıvı hale getirilip basılması sonucu uygulanır. Eko termal etiketlerin kullanım süresi maalesef diğer etiket türlerine göre daha kısıtlıdır. Ortalama raf ömrü 3-6 ay olan eko termal etiketler bir süre sonra kullanılamaz hale gelir. Dış faktörlerden kolayca etkilenen bu termal etiketler uygun koşullarda kullanılırsa verimli bir hâl alacaktır. Özellikle ısı ve nemden çok etkilenen bu termal etiket türü, bu faktörlerle çok fazla etkileşim altın da kaldıkların da, içindeki maddeler sayesinde kararmaya başlayacaktır. Doğru koşullar altın da saklanan eko termal etiketlerin raf ömürleri 6 ayın üzerine çıkabilir.

Genel olarak kullanımında hızlı satılan ürünlerin üzerine yapıştırılması önerilir bu sayede kısa sürede satılan ürünler sayesinde mağazada beklemesi gerekmeyecektir. Eko termal etiketin yapıştırıldığı üründe çok önemli olmaktadır, nem içermeyen kuru gıdaların üzerinde bulunduğu zaman kararma oranı gecikecektir. Diğer bir termal etiket türü olan lamine termal etiketler, eko termal etiketlere göre daha avantajlı bir şekil de karşımıza çıkmaktadır. Lamine termal etiketleri, Eko termal etiketlere göre göze çarpan en önemli özelliklerinden biri üzerinde dış etmenlere karşı koruyucu şeffaf bir plaka olmasıdır. Bu sayede narin olan etiketin kullanım süresinin artması hedeflenmiştir. Bu plaka, lamine termal etiketi dış etmenlere karşı daha dayanıklı yapmaktadır. Lamine termal etiketin üretiminde de göze arpan ilk detaylardan birisi ribon kullanımına gerek duymadan üretilebiliyor olmasıdır. Bu sayede pratik ve kolay bir şekilde üretilen termal etiketlerin fiyatları çok ucuz olur.

Lamine termal etiket, diğer termal etiketlere oranla dış faktörlere yanı sıcaklık, nem, ışık gibi dış etmenlere daha dayanıklıdır. Yine de bu dış faktörlerin bulunduğu yerlerde kullanımı tavsiye edilmez. Raf ömrü eco termal etiketlere göre daha fazla olan bu termal etiket türünüze, hızlı tüketilen ürünler ve gıdalar da kullanıldığında kar oranınız artabilir. Ortalama raf ömrü 6 veya 9 ay olan lamine termal etiketi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanım süresi biteni lamine termal etiketler ilk olarak üzerinde ki, şeffaf koruyucu plakayı düşüreceklerdir. Bu aşamadan sonra etiket kendisini yavaş yavaş karartmaya başlayacak ve kullanılamaz hale gelecektir. Özellikle devlet daireleri, hastahaneler, eczaneler ve marketler de sıklıkla kullanılan bu termal etiket türü, kullanım alanı doğru seçildiğin de size çok yardımı dokunacaktır. Unutmamanız gereken temel nokta ise termal etiketleri rutubetli ortamlar da bırakmamanız gerektiği, rutubetli ve çok sıcak ortamlarda ki kalan termal etiketler çok kısa sürede kullanılamaz hale gelecektir.

Kağıt Bazlı etiketler:

Kağıt Bazlı Etiket Ve Termal Etiket Farkları Bu etiket türleri, termal etiketler göre daha farklı üretilir. Pek çok açıdan çok avantajlı olan kağıt bazlı etiketler dış faktörlere karşı çok avantajlıdır. Üretimindeki en büyük farklılık kağıt baz kullanılması ve basımı aşamasın da ribona gerek duymasıdır. Üretim aşamasında ribonun doğru kullanılması ile beraber, müşteriye kesinlikle bir sorun yaşatmayacaktır. Çeşitlik testlerden geçip, kaliteli ürün olduğu anlaşılan ürünler satışa hazır olacaklardır. Diğer etiket türlerine göre çok daha avantalı olan bu kağıt bazlı etiket türleri, raf ömrünün uzun olması sebebiyle daha fazla seçilmektedir. Ortalama raf ömrü doğru kullanımlar da, 5 veya 6 yıla çıkarken kağıt bazlı olması sebebiyle diğer etiketler gibi kararma sorunu yapmayacaktır. Üretimi aşamasın da, ribon kullanılması sebebiyle maliyete biraz daha fazla olan bu etiketler çok dayanıklıdır. Hemen hemen bütün etiket kullanılan yerlerde kağıt bazlı etiketler tercih edilir. Kağıt bazlı etiketin üzerinin pürüzsüz olması sebebiyle barkod okunması sırasın da, kolayca okunacak ve satın alma işlemi kolay ve pratik bir şekilde gerçekleşecektir.