Perakende satışlarında, taşımacılıkta ve daha pek çok alanda kullanılmakta olan etiketler kendi içerisinde oldukça farklı gruplara ayrılmaktadır. Öncelikle etiketler kendi içerisinde 2 gruba ayrılır diyebiliriz. Bunlardan birincisi plastik bazlı etiketler iken diğeri ise de kağıt bazlı etiketlerdir. Genellikle kullanım yaygınlığı olarak en çok kağıt bazlı etiketler tercih edilmektedir. Fakat kağıt bazlı etiketler de kullanım süresi ve kalite bakımından kendi içerisinde 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar eco termal etiketler ve bunun yanı sıra lamine termal etiketlerdir.

Kağıt Bazlı Termal Etiketler

 Termal Etiketlerin Kullanımı

Termal etiketler kendi içerisinde 2’ye ayrılmaktadır ve her ikisi de etiketin üzerine yapılacak olan ısı transferi ile kullanılmaktadır. Isı sayesinde istenilen yazı ya da fiyat gibi bilgiler etiketlere transfer edilebilmektedir. Kullanım alanı oldukça yüksek olsa da kâğıt bazlı eco termal ve de lamine termal etiketlerin kullanım süreleri çok uzun değildir. Eco termal etiketler lamine termal etiketlere nazaran oldukça kısa ömürlüdür. Lamine termal etiketlerin ömürleri 9 ile 12 ay arasında değişim göstermekte iken eco termal etiketlerin ömürleri ise 6 ile 9 ay kadardır.

Kâğıt bazlı etiketler ham maddelerinden dolayı ısıya güneşe ve nem gibi faktörlere karşı oldukça dayanıksız etiketlerdir. Buna rağmen özellikle lamine termal etiketler hastanelerde ve ofis ortamlarında oldukça sık kullanılır.

 Termal Etiketlerde Fiyat Neye Göre Belirlenir

Termal etiketlerin kısa ömürlü olmasına rağmen oldukça geniş bir kullanım alanı vardır bu durumu etkileyen en önemli sebep ise gerek eco termal etiketlerin gerekse de lamine termal etiketlerin oldukça ekonomik olmasıdır. Etiketlerde yaşanan fiyat değişiklikleri de genellikle etiketin ölçüsüne ve top boyutuna göre değişim göstermektedir.

Etiket seçimine karar verirken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır ki bunların başında etiketin kullanım alanı ve ne kadar süre kullanılacağıdır. Çünkü ısıya ve neme duyarlı olan etiketlerin kullanım ömürleri kısalmaktadır ve bir süre sonra kâğıdın özelliğinden dolayı üzerindeki yazı uçmaya başlayacaktır. Eğer ki etiket uzun süre kullanılacaksa daha dayanıklı olan lamine termal etiketin tercih edilmesinde yarar vardır. Etiketlerin yapışkanlık durumları da etiket seçiminde oldukça önemlidir.