Oldukça sert bir yapıdan oluşan plastik ham maddesi olan Opak Polipropilen olarak uzun adıyla bilinen ama PP Opak etiket veya PP etiket olarak bilinmektedir. PP Mat ve PP Opak iki çeşitte bulunan bu etiket türü Mat gri renkte olan opak ise beyaz renk olmaktadır. Yırtılma veya etiket yüzeyi yanma kararma gibi özelliğe sahiptir. Çok fazla zorlanmadığı taktirde yırtılmaz zedelenmez.

Opak Polipropilen yani PP Etiket baskı yöntemleri, termal transfer yöntemi ile baskı alınmaktadır.

Nedir bu termal transfer dediğinizi duyar gibiyim ?  

Şöyle cevaplamak gerekirse, çeşitli materyaller üzerine ısı transferi ile baskı olarak PP opak etikete baskıları alabilirsiniz.Isı ile baskı alınan bu baskı şeklinin malzeme adına RİBON denilmektedir.

Ribonlar; Resin ribon, Wax ribon ve Wax Resin ribon olarak kullanım alanlarına göre 3’e ayrılmaktadır.

Plastik bazlı etiket türlerinde resin ribon ile baskı alınmaktadır. Plastik bazlı etiket türüne wax ribon ile baskı alındığında PP etiket üzerindeki baskı en ufak darbede veya üzerinden silinmesi hiç anormal bir durum değildir. Bu sebeple PP Etiket türlerinde yani plastik bazlı etiket türlerinde resin ribon tercih edilmektedir.

Vellum, Kuşe, Termal termal etiketler wax resin veya wax ribon 3 kat daha fazla dayanıklı olmaktadır.

PP Opak etiketler daha karanlık mekanlarda mesela depolarda daha çok tercih edilmektedir. Parlak yüzeyinden dolayı güneşli ve açık ortamlarda yüzeyindeki bilgileri okuma gibi dezavantajları da vardır.

Genel olarak kullanım alanları, Kimya, Makina vb. Sektörlerde kullanılmaktadır.