Termal transfer baskı yöntemlerinde kullanılan ve rulo halinde olan şerit filmlere verilen isimdir. Ribonların bir tarafında belirli bir ısıda eriyen mürekkep yani model ribonların özelliğine göre reçine veya balmumu bulunmaktadır. Ribonların diğer yüzeyinde ise koruyucu olan ve taşıyıcı olan bir katman bulunmaktadır. Termal transfer ribonlar 3 kısımdan oluşmaktadır ve bu kısımlar ribonların orta kısmındaki film tabakası, bu tabakanın alt kısmında bulunan ısı ile sıvı hale gelen mürekkep, bu yüzeyin diğer yüzeyinde ise koruyucu kısım tabakası yer alır.

Ribonun çalışması ile polyester filmin üzerinde yer alan ve katı halde bulunan mürekkep, termal yazıcı ile ısıtılarak sıvılaştırılır ve etiketin yüzeyine transfer yapılır. Bu şekilde ribonlar çalışarak baskı yapılmış olmaktadır. Yapılan baskının istenilen bir kalitede olması için ribon ile yazıcı ve baskı yapılacak olan malzemenin birbirleriyle uyumlu olması gerekmektedir. Makineye yerleştirilen ribon, baskı kılavuzuna uygun bir şekilde yerleştirilmelidir. Makineye ribonun takılması aşamasında izlenmesi gereken yollar ise; baskı modülünün kapağı açılarak içerisindeki mevcut ribon içerisinden çıkarılır ve yerine yeni ribon takılır. Uygun olarak takıldığından emin olunduktan sonra baskı modülünün kapağı kapatılarak baskı işlemine başlanabilir.

 

Wax Ribon Nedir?

Ekonomik bir şekilde termal transfer yapılmasını sağlayan ribon çeşitlerinden biridir. Wax ribonlar, kağıt bazlı etiketlere baskı yaparken kullanılmaktadır. Uygun fiyatlı olması ile baskı maliyetlerini de düşürmektedir.

 

Wax Resin Ribon Ne Demektir?

Wax ile resin kalitedeki olan ribonların birleşmesi ile oluşan ribonlardır. Wax ribonların ortalama olarak iki katı fiyata sahiptir. Resin ribonların fiyatının ise yarısı kadardır.

 

Resin Ribon Nedir?

Genel olarak sentetik etiketler için resin ribonlar kullanılmaktadır. Resin ribonların fiyatları wax resin ribon fiyatlarına göre daha pahalıdır. En dayanıklı ribon türü resin ribonlardır.

 

Zebra Yazıcılar Tarafından Kullanılan Ribonlar

Zebra markalı olan yazıcıları kullanan ve baskıyı özellikle zebranın orijinal ribonu ile yapmak isteyen kişiler için zebra ribonlar kullanılmaktadır. Bu ribonlar resin, wax ve wax resin ribonlar çeşitleri ile sunulmaktadır.

 

Toshiba Yazıcılar Tarafından Kullanılan Ribonlar

Barkod sistemlerinin genelinde baskı alabilmek için ribon kullanılması gerekmektedir. Bir yazıcı markası olan Toshiba, kendi ürünlerinde kendilerine ait ribonların kullanılması için Toshiba ribon üretimi yapmaktadır.

Bunlara ek olarak birde tarih kodlama ribonları var. Tarih kodlama ribonları resin ribondan daha güçlüdür. Fiyat ve teknik bilgi için : http://www.panetiket.com/urun/tarih-kodlama-ribonu