Termal adı verilen malzemeye direkt termal adlı baskı yönteminin uygulanmasıyla elde edilen etiketlere termal etiketler denir. Eco termal etiketler termal etiketlerin uygun fiyatlara sahip olan, yüzeyinde koruyucu bir katmanı olmayan türüdür. Termal malzemeye baskı yapılırken yazıcının başlığından doğrudan ısı uygulanır. Bu işlem esnasında ısıyla karşılaşan yerler karararak baskıyı oluşturur. Yüksek ısıya maruz kalınca karama özelliği gösteren termal malzemesi işte bu yüzden zamanla kararma sorunuyla karşı karşıya kalır. Lamine termal etiket ise top termal etiket adıyla da bilinir. Eco termal etiketten farkı ise yüzey yapısıdır.

Lamine termal etiket çift taraflı olarak yüzey koruyucu katmana sahiptir. Bu haliyle daha dayanıklı olmaktadır. Çevre şartlarından önceleri etkilenmez. Zamanla koruyucu yüzeyi etkisini yitirdiğindeyse lamine termal etiket de yıpranmaya kararmaya başlar. Bu etiket türünü tercih etmek için kısa süreli bir beklenti içinde olmak gerekir. Eco termal etiketin raf süresi 3-6 ay arasındadır. Lamine termal etiketse 6 aydan 9 aya kadar varan dayanıklılığıyla eco termal etiketin önüne geçer. Bu durum fiyat olarak da daha yüksek olmasına sebep olur. Termal etiketlerin şöyle bir avantajı vardır. Baskı alınırken ribon kullanımına ihtiyaçları yoktur. Bu da demektir ki ribon sarf malzemesi fazladan bir maliyet olarak eklenmeyecek. Etiketler çeşitli tasarımlarda ve şekillerde olabilir. Boyutları da sipariş üzerine belirlenebilir.

Termal etiketlerin yaygın olarak kullanılan boyutlarından bazıları şunlardır: 20 mm x 40 mm (yan yana 5′ li), 40 mm x 20 mm (tekli), 58 mm x 40 mm (tekli), 60 mm x 30 mm (tekli), 80 mm x 38 mm (tekli), 80 mm x 40 mm (tekli), 100 mm x 76 mm (tekli), 100 mm x 150 mm (tekli). Etiket yazıcıların baskı kalitesi, etiketin muhafaza koşulları vb. unsurlar termal etiketlerin ömrünü uzatabilir. Bir yıla kadar kullanılabilirler. Dikkat edilecek hususlar ışıktan, nemden ve ısıdan uzak tutmak, bunlara doğrudan maruz bırakmamak şeklinde olmalıdır. Termal etiketler hızlı tüketim ürünleri için gayet yeterli bir süre etiket niteliklerini koruyabilmektedir.